בנק אנגלו-פלשתינה (אפ"ק)

הבנק נוסד למעשה בשנת 1903 עם פתיחתו של הסניף הראשון ביפו ומסירת שרביט הניהול לידיו של זלמן דוד לבונטין, פעיל ציוני שהיה מקורב לחוזה המדינה ב.ז. הרצל.

הייתה זו הזרוע הבנקאית של מפעל "אוצר התיישבות היהודים" שמטרתה לספק תשתית פיננסית למפעל הציוני בדמות גיוס הון, אשראי וניהול המשאב הכספי לו נזקקו בני המושבות הראשונות.

סניפים נפתחו בירושלים, חברון, חיפה, צפת, טבריה ובהמשך גם בבירות.

במועד כלשהו בשנת 1906 הצטרף קרניאל לסגל פקידי הבנק בסניף ירושלים תחת ניהולו של יצחק לוי, עד למועד זה שימש מורה במושבת מגוריו זכרון יעקב.

הנהלת בנק אפ"ק בראשית דרכו. ישעיהו קרניאל עומד שני מימין. בשורה הראשונה יושבים מימין לשמאל נתן קייזרמן, אליעזר הופיין דוד לבונטין (מייסד הבנק)

בשנת 1910 הוצב לכהן כסגן מנהל סניף חיפה תחת ניהולו של נתן קייזרמן וכעבור 3 שנים בשלהי 1913 מונה למנהל הסניף בצפת בראשו עמד עד תום מלחה"ע הראשונה לאחריה עזב את הבנק ושב לירושלים לכהן כמנהל החשבונות והמשק של ביה"ח הדסה.

בתקופת כהונתו בצפת פעל בהתנדבות למען היישוב היהודי במסגרת "ועד העזרה האמריקאית" יחד עם ח.מ. קלווריסקי ואהרון אהרונסון. כ"כ שימש יו"ר ועד הורי התלמידים של ביה"ס "אליאנס", נשיא לשכת "הגליל" של ארגון "בני ברית" ודמות חברתית-מנהיגותית שהייתה כתובת לתושבי המקום ולנציגי הממשלה התורכית כאחד.

שמו הוזכר בטקס שנערך לרגל יובל המאה של הסניף (בנק לאומי לישראל) שחל בשנת 2010 באירוע רב-משתתפים בחסות הסניף בעיה"ק צפת.

מסמכי אפ"ק

כל הזכויות לאתר שמורות לניר קרניאל. עיצוב: גיא ברייטמן. ליצירת קשר ניתן לפנות בכתובת מייל nirkarniel@gmail.com

החומר המפורסם באתר זה נעשה באישורם ובאדיבותם של המוסדות הבאים:

  • פרויקט העיתונות היהודית ההיסטורית של הספרייה הלאומית ואוניברסיטת ת"א לאתר לחץ כאן
  • יד יצחק בן צבי
  • "קשר", כתב עת של המכון לחקר העתונות והתקשורת היהודית, אונ. ת"א
  • ארכיון העיר ראשל"צ
  • פרופ' עוזי אלידע, החוג לתקשורת באונ. חיפה
  • ארכיון בית אהרונסון, זכרון יעקב